AGRICITES BAŞKANLIĞINI YÜRÜTEN KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI UĞUR İBRAHİM ALTAY YEREL YÖNETİMLERİN GIDA GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Haber Tarihi: 09.03.2022
Agricities-Uğur İbrahim ALTAY

      Agricities (Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği) Başkanlığını yürüten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Tarım Fuarında Agricities reyonunda AgriCities YouTube Kanalına açıklamalarda bulundu. Konya’nın hem tarımda hem de tarım sanayisinde önemli bir şehir ve Türkiye’nin tarım başkenti olduğunu ifade eden Başkan Altay, yerel yönetimlerin gıda güvenliği açısından önemine dikkat çekti. Belediyeler olarak bilgi birikimi paylaşımını önemsediklerini, kısa sürede 12 ülkede 161 üyeye ulaşan Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği (Agricities) olarak bu sayıyı daha da yukarıya çekeceklerini söyledi.

     Agricities (Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği) Başkanlığını yürüten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, pandemi nedeniyle iki yıl ara verilen Konya Tarım Fuarında Çatalhöyük temalı Agricities (Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği) reyonunda açıklamalarda bulundu.

      Başkan Altay, “Tarımın ve tarım sanayinin başkenti Konya’da pandemi nedeniyle düzenlenemeyen Konya Tarım Fuarı iki yıl aradan sonra açıldı. Yerel, ulusal, uluslararası katılımcı ve ziyaretçi yoğunluğuna bakılınca tarım fuarını özlemişiz. Şu anda Afrika’dan bakan ve bakan yardımcısı misafirlerimiz de fuarı ziyaret ediyor.  Agricities reyonu temasından da anlaşılacağı gibi Çatalhöyük’ten itibaren Konya; tarımın, üretimin merkezidir. Konya sanayisi, tarım makinelerinde kendini geliştirmiş; şu an tarım makineleri ihracatının % 70’ni yapmaktadır.” dedi.

     Tarımın başkenti Konya’da en iddialı, en güçlü, en kapsamlı tarım fuarının yapılıyor olmasından dolayı mutluluğunu ifade eden Başkan Altay sözlerine, ” Yerel yönetimler olarak ülkemizde gıda güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu, tüm şehirlerimizle birlikte çalışmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Biz bilgi birikimimizi paylaşmaya hazırız. Diğer şehirlerden öğreneceğimiz çok şey olduğunun da farkındayız. ”diyerek devam etti.

       Agricities olarak 12 ülkeden 161 üyeye ulaştıklarını belirten Başkan Altay.” Belediyeler olarak her zaman çiftçimizin, üreticimizin yanındayız, yanında olmaya da devam edeceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

AgriCities Youtube