Agricities, VI. Uluslararası KAYES Kongresi’ne Katıldı

Haber Tarihi: 14.09.2023
kibris-kirsal-kalkinma-cevrimici

Agricities, VI. Uluslararası KAYES Kongresi’ne Katıldı

19- 21 Ekim 2023 tarihinde VI. Uluslararası KAYES Kongresi Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Doğu Akdeniz Vizyonu Ekonomik ve Siyası Yansımaları programı gerçekleştirildi. Kongreye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Kırsal Kalkınma başlıklı oturuma Agricities Genel Sekreteri Dr. Mücahit Sami Küçüktığlı çevrim içi katıldı. Konuşmasında “Kırsal kalkınma tek yönlü olmaz; bireylerin yaşam koşullarının sosyo-ekonomik, kültürel ve çevresel açıdan değerlendirilmesi, adil gelir dağılımında sağlanması, toplumsal eksikliklerin giderilmesi, kırsal altyapının oluşturulması, doğal kaynakların ve mirasın korunması, üretim faaliyetlerinde çeşitliliğin sağlanması gibi çok yönlü insan odaklı bir kalkınma modeli ile başarı sağlanabileceğini” belirtti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden kongreye katılan belediye başkanları, Agricities (Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği) Başkanı Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın tensipleri ile önümüzdeki dönem Agricities toplantılarının birinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılmasını talep ettiler.

Toplantıda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Belediye Başkanlarının yanı sıra Agricities Genel Sekreteri Dr. Mücahit Sami Küçüktığlı, Prof. Dr. İbrahim Örnek, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma ve Gıda Dairesi Başkanı Kenan Seçkin, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Dairesi Başkanı Ayhan Alpkılıç, ASED’tan Tuğrul Avcı, Tuğçe Dallı ile birlikte toplam 14 katılımcı yer aldı.