Tahıl Koridoru Anlaşması

Haber Tarihi: 26.07.2022
Tahıl koridoru anlaşması

Türkiye artık Türkiye’den daha büyüktür. Bu ne demek. Türkiye artık sadece kendi problemleri ile ilgilenmiyor,bölgenin hatta tüm dünyayı ilgilendiren sıkıntıları çözmeye çalışıyor. Bizim medeniyet anlayışımızın da gereği budur. Tarihte bu böyle idi, bugünde böyle.

Türkiye Küresel gıda krizinin çözümünde büyük rolü olan Tahıl Koridoru Anlaşmasını imzalanmasına vesile olarak ülkelerimiz ve insanlık için büyük bir adım attı.

150 yıl önce Avrupa ülkelerinin bir çoğunda yaşanan kıtlık İrlanda’yı da vurmuş 1 milyon İrlandalı kıtlık nedeniyle hayatını kaybetmişti. Dönemin Osmanlı padişahı Abdülmecit, 1847 yılında kendisine talep gelmemesine rağmen harekete geçmiş ve gıda ilaç ve tohum dolu 5 yelkenliyi İrlanda’ya göndermişti. İrlanda halkı ise bu yardımı hiç unutmayarak Ay-yıldız’ı bölgenin sembolü haline getirdi. Kentin futbol takımı Drogheda United, bugün de formasında hilal ve yıldızı taşıyor.


Türkiye son yıllarda uluslararası arenada öne çıkıyor ve çok ciddi atılımlar atıyor. Türkiye, uzun süredir uluslararası arenada önemli bir aktör.

CIA Direktörü William Burns: “Türkiye, ilişkilerde çok usta ve görünüşte çelişkili olan birçok ilişkiyi idare etme konusunda çok fazla yeteneğe sahip.” “(Türkiye'nin tahıl koridoru girişimi) Bu övgüye değer bir çaba... Cesaret verici açıklamaları da var.”

Son olarak dünyanın nefes aldığı tahıl koridoru anlaşması bunun en büyük göstergesi. BM Genel Sekreteri Guterres:"Erdoğan olmasaydı tahıl krizini çözemezdik" diyor.

Türkiye; Savaş halinde olan Ukrayna ve Rusya'yı aynı masaya oturtuyor. BM Genel Sekreteri Guterresi İstanbul’a getirtiyor. Karadeniz tahıl koridorunu açıyor ve olası bir dünya gıda krizinin önüne geçiyor. Bunu İngiliz Guardian Gazetesi: "Tahıl anlaşması, potansiyel olarak felaketle sonuçlanacak küresel bir gıda krizi tehdidini önledi’’.diyerek bu gerçeğin altını çiziyor...

Agricities Youtube kanalında