Yerel Yönetimlerde Afet Yönetimi Birimi oluşturulmalı...

Haber Tarihi: 09.03.2023
agricities-haber-465-608--jpg


Değerli Agricities ailesi,

Deprem felaketi neticesinde Türkiye'de yerel yönetimlerin önemi daha iyi anlaşılır olmuştur.

Türkiye'de yerel yönetimler başta Agricities Başkanlığını yürüten Konya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bütün güçlerini deprem bölgesine sevk ederek, acıların ortadan kaldırılması için büyük bir dayanışma ve özveri göstermiştir.

Agricities yönetim kurulu üyesi büyükşehir belediyeleri

Konya, Erzurum, Gaziantep, Bursa, Denizli, Samsun, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, Kahramanmaraş, Ordu gibi Büyükşehir Belediye Başkanlıkları büyük bir özveri ile çalışmalarını deprem bölgesinde yıkılan dinamizmi tekrar inşa etmek için devlet millet bütünlüğü içerisinde, merkezi otorite ile çok uyumlu çalışarak ortaya koymuştur. 

Bu durum yerel yönetimlerin ne kadar önemli bir rol üstlendiğini göstermektedir. Burada yerel yönetimlerimizin afet durumlarına karşı daha teyakkuzda bulunmaları için afet müdürlükleri inşa etmeleri veya bunu Daire Başkanlığı nezdinde yürütmeleri gerektiği görülmektedir.

İçinde bulunulan durum itibariyle depremler salgın hastalıklar kuraklık ve iklim değişikliği gibi temel problemlerin olduğu bir dönemde yerel yönetimlerimiz dünden daha iyi şekilde durum ve vaziyetlerini yarın için daha da güçlendirmek durumunda olduklarını görmektedir.

Bu anlamda, Agricities yerel yönetimleri afet ile mücadele kapsamında Geniş spektrumlu hizmet halkasını ortaya koymak durumundadır.

Afetler, salgın hastalıklar, savaşlar, açlık, kuraklık, çevre, iklim değişikliği maalesef dünyanın gerçekleri. Peki biz buna ne kadar hazırız? Yerel yönetimler pratikliği, hizmeti yaygınlaştırma kabiliyetinin yüksekliği ve halka daha hızlı ulaşması bakımından diğer kurumlara nazaran farklılık arz etmektedir. Yerel yönetimler hem yerelde kamuyu hem de halkı çok daha hızlı afetlere hazırlayabilir. Bu sebeple yerel yönetimler bünyesinde bütün belediye personelinin VE ŞEHİRDE YAŞAYANLARIN UYGULAMALI EĞİTİM ALABİLECEKLERİ Afet Daire Başkanlığı veya Afet Müdürlüğü oluşturulması sadece Türkiye için değil bütün dünya şehirleri için elzemdir.