Kırkağaç Belediyesi - Üstün DÖNMEZ

Posta Kodu: 45700
Türkiye - Manisa - Kırkağaç

Kırkağaç Belediyesi

Manisa'nın küçük ilçelerinden biridir. Nüfusu 37699 civarındadır. Kendi adıyla anılan ova ve Yunt dağı eteklerinde kurulmuştur. Ekonomisi tamamıyla tarıma dayalıdır. Küçük çaplı sanayi kuruluşları da hammadde olarak bölgede üretilen zeytin, domates, üzüm vb. ürünleri işler. Ülke çapında ünlü Kırkağaç kavunlarının memleketidir. Beylikler döneminde Karasi Beyliği'ne bağlı bir ilçedir.

Kırkağaç 6. Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı Kırkağaç çıkışında Soma istikametindedir ve Alay'dan hemen sonra Kırkağaç'ın mesire yeri, panayırı şeklini alan Kırkağaç çamlığı bulunmaktadır. Son birkaç senedir resmiyet kazanan Kırkağaç Çam Mesiresi çok uzun yıllardır yöre insanının tek ve en önemli eğlence kaynağıdır. Bir panayır görünümündeki mesirenin en önemli farkı ilçe insanının panayır boyunca çamlık içinde çadırlar kurarak burada konaklamasıdır. 

Ayrıca Kırkağaç'ta Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı bir tesis bulunur. İzci ve sporcuların kullandığı bu tesis ilçede bulunan Sarıkız Mezarlığı yakınında bulunur.

Kırkağaç insanının yemek kültürü son derece gelişmiş olup kendine has değişik lezzetlere sahiptir.

Türkiye Amatör Futbol Ligi'nde Acar İdman Yurdu - Bakırspor- Karakurtspor adında futbol takımları vardır.

Kırkağaç'ın gezilip görülmesi gereken yerlerinden bazıları Nakrasa, Stratonikeia, Khliara, Yortan ve Firig türü kaya mezarlarıdır.

Kırkağaç nüfusu 2023 yılına göre 37.823

Bu nüfus, 19055 erkek ve 18768 kadından oluşmaktadır.
Yüzde olarak ise: %50.4 erkek, %49.6 kadındır.