Nijnekamsk (Tüben Kama) Belediyesi - Ramil Hamzovich Mullin

Posta Kodu:
Tataristan - Nijnekamsk (Tüben Kama) -

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Nizhnekamsk (Tüben Kama) 1966 yılında kurulan ve Avrupa'nın en büyük kimya fabrikasından biri olan Nijnekamsk-Neftehim isimli fabrika, Tübenkama şehrinin oluşmasını sağlamıştır. Kimya fabrikasından başka lastik fabrikası ve diğer fabrikalarla şehir, Rusya'nın ekonomik gücüne önemli katkılar sağlamaktadır.

Nizhnekamsk sanayi bölgesinin bölge planlama projesine göre, "Şehir Planlama Enstitüsü Emek Kızıl Bayrak Devlet Düzeni" (Giprohor) topluluğu, tahmini 170 bin kişilik bir nüfus için şehrin genel bir planını oluşturdu. 1959. Genel planın yazarı V. A. Pashkov, iş amiri - E. И. Kutyrev[9]. Onlar tarafından geliştirilen Nizhnekamsk'ın genel planı, 1960 yılında Yeni Şehirler Projelerinin Tüm Birlik İnceleme-Yarışmasında Birinci Derece Diploması ve SSCB VDNKH Altın Madalyası ile ödüllendirildi.

25 Aralık 1960'ta, meraklıları-orijinal inşaatçıları olan ilk kızak-traktör treni Afanasovo köyüne geldi ve 2 Ocak 1961'de ikinci tren geldi. Voznik inşaatçı köyü, yakınlarda (orman masifi alanında Sobolekovo köyünün 6 km güneydoğusunda), bir güç ünitesinin ve bir kimyasal tesisin görkemli bir inşaatı ortaya çıktı. All-Union şok Komsomol binası statüsü verildi.

19 Nisan 1961'de Tatar ÖSSC Verkhovna Rada Başkanlığı Kararnamesi ile TASSR'nin Chelnin Bölgesi Afanasyevsky Köy Konseyi'nin yeni kurulan yerleşim yeri Nizhnekamskiy adıyla tescil edildi. Nüfusu yaklaşık 500 kişiydi.

1962'de Hiprogor, Tatar ASSR'nin üretim güçlerinin gelişimi hakkında bir teknik ve ekonomik rapor (ТЕД) geliştirdi ve 1965'te Naberezhno-Chelninsky sanayi bölgesi için Nizhnekamsk'ın daha da gelişmesini sağlayan bir bölgesel planlama projesi geliştirdi. ek bir dizi yeni üretimin dahil olduğu endüstriyel kompleks. Bu belgeler, Nizhnekamsk şehrinin tahmini nüfusunu 250 bin kişi olarak belirledi[9].

1964 yılının Nisan ayında ilk konut apartmanının temeli atıldı ve iki yıl sonra şehrin nüfusu 30 bin kişiye ulaştı. İnşaatın hızı ve yeni bir şehir yaratmanın acımasızlığı, besteci A. Pakhmutovu ve şair N. Dobronravova'nın yeni şehirlerin inşasıyla ilgili şarkısı "Şehrin cesareti alır".

12 Ocak 1965'te TASSR'ın Nizhnekamsky bölgesi, Chelninskogo ve Sheremetyevo bölgelerinden ayrılarak kuruldu.

22 Eylül 1966'da çalışan Nizhnekamsky köyüne şehir statüsü verildi. Nizhnekamsky olarak adlandırıldı. Şehrin günü kutlaması son zamanlarda 30 Ağustos'ta Tataristan Cumhuriyeti Günü'nde yapılmasına rağmen, bu gün şehrin resmi doğum günü olarak kabul ediliyor.