Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Metalurji Fakültesi Gıda Mühendislik Bölümü - Prof. Dr. Muhammet ARICI

Posta Kodu: 34210
Türkiye - İstanbul - Esenler

Gida Mühendisiligi;

Fizik, kimya, biyoloji ve mühendislik bilimlerinin gida mühendisligi alanina uyarlanmasi; ayrica gida isleme metotlarinin gelistirilmesi, uygun yöntemlerle iglenmesi ve muhafazasi, tasinmasi, analizleri ve yeni gidalarin üretilmesinde ve gelistirilmesinde uygulama alani bulan bir mühendislik daldir. Yani çiftlikten/tarladan sofraya güvenli bir gida üretiminden sorumlu bir mühendislik dalidir.

Bu tanim altinda, Gida Mühendisligi Bölümü, gida hammaddelerinin degerlendirilmesi ve gida kaynaklarinin nitelik ve nicelik olarak korunmasi, artiklarinin degerlendirilmesi,yeni ürünlerin gelistirilmesi, ham maddelerden çok yönlü yararlanilmasi, gida güvenliginin saglanmasi ve fonksiyonel gidalarin üretilmesi konusunda arastirmalar yapmakta ve nitelikli gida mühendisi yetistirmeyi amaçlamaktadir.

Gida Mühendisligi Bölümü, Yildiz Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji Fakültesi bünyesinde 24.05.2011 tarihinde kurulmus ve 2012 tarihinden itibaren ögrenci alimina baslamistir. Bölümümüzde lisans egitimi disinda lisansüstü egitim kapsaminda yüksek lisans ve doktora egitimleri de verilmektedir.